top of page

Jak se tady žilo

Historie "Bělidla" sahá až do roku 1862. Pojmenování skutečně souvisí s bělením plátna, které se v kraji vyrábělo po domácku – v každém domě byl tkalcovský stav. Bělilo se v mnoha kamenných kádích. Pro bělení zde byly ideální podmínky, ať už dostatek vody, tak i dostatečný prostor. Tak jak bylo obvyklé, vždy se zde hospodařilo, slepičky, kravka nebo čuník zde měli vždy své místo.

Screenshot 2020-06-24 07.40_edited.jpg

Jak jsme se dostali Na Bělidlo

Původně jsme z města a před 20-ti lety by nás to, jak dnes žijeme rozhodně nenapadlo. Pravdou je, že nás to vždy táhlo z města ven, život v úzkém rodinném kruhu, příroda a zvířata, bylo a je to co nás naplňuje. Po 15-ti letech v rodinném domě na okraji vesnice, s třemi dětmi, třemi psy, dvěma kočkami, dvěma andulkami a dvěma koňmi nám to bylo málo, chtěli jsme větší samotu, větší prostor a žít si co nejvíce po svém v souladu s přírodou. Zabralo nám několik let najít to správné místo, jezdili jsme se dívat až na Šumavu, ale na to jsme neměli dost odvahy a ani tak silné finanční zázemí. Náhodou jsme narazili Na Bělidlo, které nás od první návštěvy okouzlilo, zamilovali jsme se do něj a od první chvíle jsme bojovali se všemi okolnostmi, které nás potkali. Nebylo to snadné, ale o to více se dnes na místě těšíme z každého okamžiku. Věříme, že vás Bělidlo okouzlí tak jako nás, potvzuje se nám to s každou návštěvou. To vlastně nejde vyprávět, je potřeba to zažít na vlastní kůži. 

IMG_8567_edited.jpg

Jak my si tady žijeme dnes

Jsme Říhovi a Bělidlo je pro nás vysněné místo a ráj na zemi, které jsme dlouho hledali. Pětičlenná rodinka, která nežije úplně běžným životem. Je to štěstí a radost, prožívat vše společně a být tady pohromadě. Žijeme si po svém, učíme se každým dnem a mnohdy z vlastních chyb. To, co se dříve dědilo z genarece na generaci, my se učíme za pochodu. Žijeme hospodařením a snažíme se postupně o co největší soběstačnost. Chováme krom zachráněných koní a psů, také irské coby a australské honácké psy, také hospodářská zvířata jako jsou kozy, ovce, slepice a králíci. Snažíme se ke všem přistupovat jako k členům naší rodiny. Náš cíl je nejen soběstačnost, ale také udržitelnost a chceme, ať naše vysněné místo vzkvétá,

plodí a rozvíjí se.

bottom of page